Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı

Periodontoloji Tedavileri

Dişeti iltihabı, dişeti çekilmesi, dişlerde artan sallantı, dişeti estetiği ve dişeti düzenlemesi periodontolojinin ana konuları içerisinde yer alır.

Açıklama

Gingivitis ve periodontitis periodontal hastalık adı altında incelenir. Tedavi edilmedikleri takdirde diş kaybı görülebilir. Periodontal kelime anlamı olarak "dişeti çevresi" demektir. Periodontal hastalık diş çevresindeki dişeti ve kemik dokusunu etkiler. Hastalık sonucu bir ya da pek çok diş etkilenebilir. Plak içersindeki bakteri dişeti iltihabına neden olur.

Gingivitis periodontal hastalığın en erken evresidir. Dişetleri kırmızı, şiş ve kanamaya yatkındır. Hastalığın bu evresinde hiç ya da oldukça az şikayet görülür. Genellikle yetersiz ağız bakımı sonucu ortaya çıkar. Profesyonel temizlik ve sonrasında evde düzenli ve iyi ağız bakımı ile tedavi tamamlanabilir.
 
Tedavi edilmemiş gingivitis periodontititse dönüşebilir. Zaman içersinde plak dişetinin altında yayılıp çoğalmaya başlar. Plaktaki bakteriler tarafından üretilen toksin dişetini rahatsız eder ve vücutta iltihabi reaksiyon meydana gelir. İltihabi reaksiyon sonucu dişler çevresindeki dişeti ve kemik dokusunda kayıplar meydana gelir. Dişetleri dişlerden ayrılır, diş ve dişeti arasında cep oluşumu meydana gelir. Hastalık ilerledikçe cepler derinleşir ve daha derindeki kemik ve dişeti dokuları da zarar görür. İlerleyen evrelerde dişlerde artan sallantı meydana gelebilir ve herhangi bir çürük olmaksızın dişler dökülebilir.