Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı

İmplant Diş Tedavisi

Eksik diş bölgesinin eğer var ise sağındaki ve solundaki dişleri koruyarak sadece boş olan kısma implant yerleştirilir. Bu tedavi yöntemi sayesinde geleneksel  köprü tedavisinde olduğu gibi destek sağlamak için diğer dişlerinize zarar verilmez.  Dişsiz bölgeye yerleştirilen implant sayesinde çevredeki kemik ve destek dokular korunur. 

Birden fazla sayıda olan diş eksikliklerini, eksik diş sayısı kadar ya da daha az sayıda implant ile tedavi etmek mümkündür. Bu yöntem sayesinde hareketli protez yerine sabit protez kullanmak mümkün olabilir. Sabit protezin hareketli proteze göre pek çok üstün özellikleri vardır.  Hasta sabit proteze daha çabuk uyum sağlar, sabit protezde hareketli proteze göre daha etkin bir çiğneme ve estetik sonuç elde edilir. 

Günümüzde önceki yıllara nazaran yaşam süreleri oldukça uzadı ve daha kaliteli bir yaşlılık dönemi hedefleniyor. Tamamen dişsiz hastalarda implant uygulaması diş hekimliğinde bu gelişme sürecine hizmet eden en önemli gelişmedir. Tamamen dişsiz hastalardaki en büyük problem kendilerine sunulan geleneksel protetik seçeneklerle kendilerini güvende hissetmemeleridir. İleri yaşlardaki dişsiz hastalarda yapılan taramalarda %66 oranında hastaların takma protezlerinden memnun olmadığı ortaya çıkmıştır. Şikayetler genelde alt çene protezlerde protezin tam oturmaması, çeşitli hareketlerle yerinden oynaması, tutuculuk eksikliği ve ağrı olarak tanımlanmıştır. Pek çok çalışma implant destekli protezlerin geleneksel protezlere göre daha kaliteli bir yaşam sunduğunu ifade etmektedir. Protezini ağızda güvenli şekilde taşıyan hasta kendine olan güvenini kazanmakta ve psikolojisini düzenlemektedir. Ayrıca ileri yaştaki hasta daha iyi çiğneme fonksiyonuna sahip implant destekli protezi sayesinde besin çeşitliliğini arttırıp beslenme ve genel sağlığını daha iyi seviyeye taşıma şansına sahip olmaktadır.