Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı

Mikroskop Destekli Diş Hekimliği

 

Beyin cerrahisi, göz cerrahisi sonrasında günümüzde mikroskop kullanımı diş hekimliğinde de kendine bir alan edinmeye başlamıştır. Hemen hemen tüm diş hekimliği dalları ile birlikte kullanılabilir yardımcı bir yöntemdir. Tedavide sağlamış olduğu detaylı ve net görüş sayesinde yapılacak tedaviye karar verme ve sonrasında uygulama esnasında önemlidir.

Dişte çıplak göz ya da “loupe” ( Büyüteçli Gözlük ) ile bakıldığında seçilemeyen çatlak, kırık varlığında, kanal tedavisi esnasında kırılmış olan eğelerin çıkarılması gibi devam eden sorunların çözümünde, mikroskop iyi bir çözüm ortağıdır. Dişlerin protetik tedaviye hazırlanması esnasında restore edilip sağlıklı dokuya zarar vermeden çalışılması oldukça kıymetlidir. Bu sayede işlem yaparken istediğimiz sonuca ulaşır ve bunu da size zarar vermeden yapmış oluruz.

Mikroskop ile yapılan seanslarda hastaların rahat, sabit şekilde oturup fazla pozisyon değiştirmeden durmaları tavsiye edilir. Seanslar "loupe" (Büyüteçli Gözlük) ile yapılan seanslara göre biraz daha uzun sürmektedir. 

Tedavi etmeye çalışırken çevre dokulara zarar vermeme ilkesi tıpta önemlidir. Minimum travma ile çevre dokuya en az zararı verme hedefi ile mikroskobun cerrahi işlemlerde kullanılması ile yapılan işlemlerin kalitesinin arttırılması hedeflenmiştir. Mikroskop yardımı ile çalıştığınız bölgede çıkarmak istediğiniz dokunun çevre sınırlarını daha iyi şekilde görüp müdahale etmek mümkün olur.
 
Mikro cerrahi doku iyileşmesini geliştirir ve hastanın operasyon sonrası dönemde daha rahat etmesini sağlar. Geleneksel tekniklere göre operasyon sonrası ağrı ve ödem her zaman daha azdır.
 
Operasyon sonrası yara iyileşmesi daha estetik sonuçlar verir. Mikro cerrahiye eşlik eden enstrümanların ve malzemelerin de özel tasarlanmış olmaları sayesinde operasyon sonrası dokuda yara izi (sikatris) yok denecek kadar belirsizdir. Estetik avantaj özellikle ön bölge dişlerde yapılacak operasyonlarda önem kazanır.
 
Mikroskop, sağlıklı bir bireydeki görmeyi daha da güçlendirip detaylara taşıyarak estetik diş hekimliğinde çıtayı yükseltmeye yardımcı olmaktadır. 
 
Protetik uyumsuzluklarda çözümü detaylarda bulmak mümkün olabilir. 
 
Detaylarda ideal bir uyum sağlandıkça estetik bütünlüğe büyük bir katkı sağlanmaktadır. 
 

Kanal tedavilerinde, kompozit dolgularda ve restoratif diş hekimliğinin diğer dallarında mikroskop kullanımı yine çözüm ortağı olarak yerini almaktadır.