Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı
Esra Sarı Esra Sarı

Mikroskop Destekli Diş Hekimliği

Beyin cerrahisi, göz cerrahisi sonrasında günümüzde mikroskop kullanımı diş hekimliğinde de kendine bir alan edinmeye başlamıştır.

Hemen hemen tüm diş hekimliği dalları ile birlikte kullanılabilir yardımcı bir yöntemdir. Tedavide sağlamış olduğu detaylı ve net görüş sayesinde yapılacak tedaviye karar verme aşamasında önemlidir.

Mikroskop ile yapılan seanslarda hastaların rahat, sabit şekilde oturup fazla pozisyon değiştirmeden durmaları tavsiye edilir. Seanslar "loupe" (Büyüteçli Gözlük) ile yapılan seanslara göre biraz daha uzun sürmektedir.

Tedavi etmeye çalışırken çevre dokulara zarar vermeme ilkesi tıpta önemlidir. Minimum travma ile çevre dokuya en az zararı verme hedefi ile mikroskobun cerrahi işlemlerde kullanılması ile yapılan işlemlerin kalitesinin arttırılması hedeflenmiştir. Mikroskop yardımı ile çalıştığınız bölgede çıkarmak istediğiniz dokunun çevre sınırlarını daha iyi şekilde görüp müdahale etmek mümkün olur.
 
Mikro cerrahi doku iyileşmesini geliştirir ve hastanın operasyon sonrası dönemde daha rahat etmesini sağlar. Geleneksel tekniklere göre operasyon sonrası ağrı ve ödem her zaman daha azdır.
 
Operasyon sonrası yara iyileşmesi daha estetik sonuçlar verir. Mikro cerrahiye eşlik eden enstrümanların ve malzemelerin de özel tasarlanmış olmaları sayesinde operasyon sonrası dokuda yara izi (sikatris) yok denecek kadar belirsizdir. Estetik avantaj özellikle ön bölge dişlerde yapılacak operasyonlarda önem kazanır.