protez diş tedavisiprotez diş tedavisi Hareketli Protez Diş Parsiyel Hareketli Protez Diş İmplantüstü Hareketli Protez DişTotal Hareketli Protez Diş

Dişlerini tamamen kaybetmiş olan hastaya yapılır. Protez, üst çenede damağın bir kısmı ve diş dizinin bulunduğu alana; alt çenede ise diş dizisinin bulunduğu alana kadar uzanır.

Hastanın protezi temizlemek amacıyla çıkarması gerekir.

Parsiyel Hareketli Protez Diş

Özellikle arka bölge dişlerin pek çoğunun kaybedildiği ve implant tedavisi tercih edilmediği durumlarda önerilir. Ağızda birkaç adet diş vardır ve onlardan destek alarak yerleşen hareketli protez diş bulunur.

Hastanın hareketli protezini temizlemek amacıyla çıkarması gerekir.

İmplantüstü Hareketli Protez Diş

İmplantlardan destek alınarak üzerine hareketli protez yapılır. Uygulanan implant sayısı arttıkça protez diş çiğneme kuvvetleri esnasında hareket etmeden yerinde kalır ve çiğneme etkinliği artar.

İmplant destekli protezini çıkarması gerektiğinde hasta iki elinin parmakları ile destek alarak çıkabilir, tutuculuğu oldukça başarılıdır.

Hasta protezini çıkararak dışarıda temizler ayrıca ağızdaki implantlar çevresi de dikkatli şekilde temizlenmelidir.

İmplantüstü Sabit Protez Diş

İmplantlar üzerinde hastanın kendi dişleri üzerinde yapıyormuş gibi sabit protez diş yapılır.

Sabit protezin hareketli proteze göre pek çok üstün özellikleri vardır. Estetiklerdir ,doğal dişten ayırt edilemezler. Hasta sabit proteze daha çabuk uyum sağlar, sabit protezde hareketli proteze göre daha etkin bir çiğneme elde edilir.

Hasta protezini kendisi çıkaramaz, sabittir. Protez çevresinde etkin bir temizlik yapabilmek için hastaya diş fırçasının yanı sıra yardımcı temizlik enstrümanları önerilmelidir.