pedodonti (çocuk diş hekimliği)Fissur Sealent Uygulama Ağız Bakım ve Uygun Fırça Seçimi Süt - Sürekli Dişlerin Sürme TakibiFissur Sealent Uygulama

Çocuk ve genç yetişkin hastalarda yapılan bir uygulamadır. Dişlerin uzun yıllar sorun çıkarmadan sağlıklı hizmet edebilmeleri amacıyla yapılan koruyucu bir yöntemdir. Süt ve sürekli dişlerde uygulanabilir.

Dişlerin çiğneyici yüzeylerini temizleyip bakterilerden arındırdıktan sonra fissur örtücü denilen ince bir koruyucu madde uygulanır. Bu sayede dişlerin temizlenemez, derindeki yüzeylerine bakterilerin girişi engellenmiş olur.

Ağız Bakım ve Uygun Fırça Seçimi

Ağız bakım alışkanlığı çok küçük yaşlarda önce taklit ve oyun ile çocuğa sunulmalıdır. İlerleyen yıllarda ise davranış biçimi olarak yerleşmesi hedeflenmelidir. Bunu sağlamak amacıyla herhangi bir sorunla karşılaşmayı beklemeden çocuğu uzman bir hekimle buluşturmak ve dişleri ile ilgili farkındalığı başlatmak uygun olacaktır.

Çocuğunuzun muayenesi sonrası yaşına göre uygun fırça önerisi yapılıp, örnek model üzerinde fırçalama biçimi anlayacağı şekilde anlatılır.

Süt / Sürekli Dişlerin Sürme Takibi

Dişlerin sürme zamanlarında herhangi bir gecikme olup olmadığı kontrol edilir.

Süt / Sürekli Dişlerin Restorasyonu

Süt ve sürekli dişlerdeki çürükler gerekli görülürse temizlenip dolgu ile restore edilir.