estetik diş hekimliğiEstetik diş hekimliği Lamina Porselen Kuron ve Köprü Porselen Dolgu Metal Desteksiz Porselen KuronEstetik diş hekimliğinde doğal renk uyumunun birebir yakalanması sebebiyle metal desteksiz porselen kuron ve köprüler, porselen dolgu, inlay ve onleyler tercih edilir olmuştur.

Lamina Diş

Gülüşleri acısız, olabildiğince dokuyu koruyarak ve hızlı bir şekilde değiştirmek laminalar sayesinde mümkündür. Doğal dişlerden çok az, bazı durumlarda ise hiç aşındırma yapmadan lamina diş uygulamalarına geçilebilir, bu özelliği sayesinde dokuyu en iyi şekilde koruyan bir yöntemdir.

Lamina doğal dişin minesini en iyi şekilde taklit etmek amacıyla dişin en üst tabakası olan mine kadar kalınlığı olan porselen yapraktır. Lamina kalınlığı 0.4 - 0.7 mm kadardır. Dişe yapıştırılmadan önce ince yapıları sebebiyle kırılmaya çok müsaitlerdir ancak dişe yapıştıklarında dişle kaynaşırlar ve dayanıklı hale gelirler.

Lamina diş üstün estetik özellikleri olan bir uygulamadır. Dişin üzerine yerleştirilen lamina ışık karşısında doğal dişle benzer şekilde davranır. Işığı geçirmesi, emmesi ve yansıtması sayesinde doğal dişi oldukça iyi taklit eder. Bu özellikleri sayesinde doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Restorasyonun metal içermemesi ve kenar bitimlerinin doku ile uyumlu olması sayesinde ilerleyen dönemlerde de dişeti sağlığını koruyarak uyumlu şekilde uzun yıllar kullanılır.

Metal Desteksiz Porselen Kuron ve Köprü

Dişte ileri şekilde harabiyet olduğunda ya da herhangi bir sebeple diş kaybedildiğinde kuron ya da köprü proteze baş vurulabilir.

Artık günümüzde ileri estetik sonuçlar veren sadece ön bölge ya da güçlendirilmiş yapısı sayesinde ön ve arka bölgede rahatlıkla kullanılabilen pek çok porselen alt yapı seçenekleri bulunmaktadır.Uygulanan dişte en doğru ışık kırılmalarını elde ettiğimiz ve bunun sonucu dişte üç boyutlu derinlik ve canlılık sağlanan bu alternatifler sayesinde doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Porselen Dolgu (İnley / Onley)

Porselen dolgular hekimin klinikte yerleştirdiği dolgunun laboratuarda hazırlanmış halidir. Dişlerde ileri düzeyde madde kaybı olduğunda klinikte uygulanan dolgularda ve dişlerde farklı esneme katsayılarına bağlı olarak kırılmalar meydana gelebilir. Bu durumda dişe kuron (kaplama) ya da porselen dolgu yapmak uygun olur.

Porselen dolgular yüksek dayanıklılıkları sayesinde diş dokularına destek olurlar ve istenmeyen kırılma risklerini ortadan kalkmış olur. Porselen dolgular ile dişten çürükleri uzaklaştırıp, ilaveten küçültme yapmadan kuron yapımına kıyasla daha korumacı bir yöntemle tedavi gerçekleştirilmiş olur.

Porselen dolgular estetiklerdir, doğal dişi en iyi şekilde taklit edebilmeleri sayesinde dişin bir parçası gibi algılanırlar.